درباره

 

امروزه، کاربرد پرتوها در زمینه های مختلف، از جمله پزشکی، صنعت، کشاورزی و تحقیقات، بخش مهمی از زندگی نوین بشر را تشکیل می دهد چرا که مزایای بسیاری را نصیب جامعه بشری ساخته است. از این رو  رعایت مقررات و استانداردهای حفاظت در برابر اشعه، به منظور جلوگیری از بروز این پیامدها و تهدیدها، از اهمیت بسیاری برخوردار است بویژه اینکه متاسفانه داروهای ضد اشعه موثری وجود ندارد که از بروز عوارض این پرتوگیریها جلوگیری نماید. بعلاوه بروز برخی از اثرات پرتوها نظیر اثرات ژنتیکی ممکن است تا نسلها بعد آشکار نگردد و بروز انواع سرطانها نیز در افرادی که تحت تابش بوده اند تا سالها بعد به وقوع نپیوندد.

  بر این اساس ، مرکز تحقیقات تابش دانشگاه شیراز(با نام مرکز ایمنی تشعشعات) به همت جناب آقای دکتر هوشنگ حاج آقا محمدی، از اساتید وقت بخش مهندسی هسته ای و بنا به حکمی که از سوی ریاست وقت دانشگاه شیراز در تاریخ 1356/10/13 صادر شد، تاسیس گردید تا با نهادینه ساختن اصول حفاظت در برابر اشعه، احتمال خطرات حاصل از کار با دستگاههای مولد اشعه و مواد پرتوزا در دانشگاه شیراز به حداقل ممکن کاهش یافته و فرهنگ کار با اشعه نیز در سطح جامعه ارتقاء یابد.  این مرکز در بدو تاسیس با امکانات بسیار محدود و فقط یک عضو رسماً شروع بکار نمود و تاسیس و رشد آن در طول سه دهه گذشته، با صرف وقت بسیار و کمک انسانهای مسئول و متعهدی میسر گشته است که همواره با عشق و از خود گذشتگی کم نظیری به انجام وظایف دشوار خود پرداخته اند. پرسنل این مرکز نیز، برای انجام وظائف فنی که بر عهده دارند، در خود مرکز و همزمان با رشد آن، آموزش های لازم را فرا گرفته اند.

[/ادامه مطلب]

  در دهه اول فعالیت این مرکز ، به مدیریت موسس این مرکز ، جناب آقای دکتر محمدی ، قدمهای اساسی و بسیار جدی در جهت نهادینه ساختن اصول حفاظت در برابر اشعه در دانشگاه شیراز برداشته شد. در دهه دوم فعالیت این مرکز ، با تفکیک وزارت علوم به دو وزارت خانه و جدا شدن وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، بخش بزرگی از وظائف مرکز تحقیقات تابش که صرف ارائه خدمات حفاظت در برابر اشعه به واحد های تشخیصی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز می گردید ، از حیطه وظائف و مسئولیتهای این مرکز خارج شد . از سوی دیگر در فروردین ماه 1368 با تصویب قانون حفاظت در برابر اشعه در مجلس شورای اسلامی ، ارائه سرویس های حفاظت در برابر اشعه به واحدهای متقاضی غیر دانشگاهی نیز قانوناً محدود و کلاً بر عهده سازمان انرژی اتمی گذاشته شد. بنابراین از آن پس فعالیتهای مرکز تحقیقات تابش ، عمدتاً بر انجام پژوهش های کاربردی ، بویژه انجام پژوهش های مرتبط با مسائل روز استان فارس و ارائه آموزش های تخصصی به منظور ارتقاء سطح آگاهی پرتوکاران و مردم متمرکز گردید. در راستای این اهداف با خریداری تجهیزات و امکانات تحقیقاتی بسیار خوبی که در نوع خود در بین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشور کم نظیر است ،آزمایشگاههای تخصصی بسیار مجهزی در این مرکز تاسیس گردید . بعلاوه در یک برنامه بسیار فشرده و مداوم تلاشهای زیادی به منظور بازگشائی بخش مهندسی هسته ای به عمل آمد که خوشبختانه منجر به بازگشائی این بخش در سال 1377 گردید . شایان ذکر است که بخش مهندسی هسته ای دانشگاه شیراز ، از سال 1359 عملاً تعطیل شده بود .

 در دهه سوم و در سالهای اخیر با توسعه کمی و کیفی مرکز از نظر تجهیزات آزمایشگاهی ، اقدامات مهمی نیز در جهت توسعه کادر فنی مرکز و گسترش چارت سازمانی آن در دو گرایش دزیمتری و پایش های محیطی به عمل آمد که نهایتاً منجر به تصویب این مرکز بعنوان یک مرکز پژوهشی با موافقت قطعی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و کسب مجوزهای لازم از امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی در زمینه ارائه خدمات دزیمتری و ارائه دوره های آموزشی حفاظت در برابر اشعه گردید . لذا در شرایط فعلی ، این مرکز با در اختیار داشتن آزمایشگاههای تخصصی بسیار مجهز ، شورای تحقیقات و کادر فنی  متخصص ، از آمادگی بسیار خوبی در زمینه انجام پژوهشهای کاربردی مورد نیاز  کشور و نیز ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه حفاظت در برابر اشعه برخوردار است که می تواند از یکسو مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد و از سوی دیگر الگوی بسیار مناسبی برای سایر دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی مرتبط باشد . امید است با تلاش بیش از پیش دست اندرکاران این مرکز ، و با برنامه ریزی به عمل آمده ، شاهد تبدیل این مرکز تحقیقاتی به یک پژوهشکده مجهز و فعال در زمینه حفاظت در برابر اشعه ظرف مدت 5 سال آینده و خدمت رسانی بیش از پیش به جامعه دانشگاهی و عموم مردم باشیم .

 

اساسنامه مرکزتحقیقات تابش

معرفی آزمایشگاه های مرکزتحقیقات تابش

خط مشی کیفیت مرکز تحقیقات تابش